Istorie Aprilie 24, 2014

Parohia Rotarie se afla in zona de sud-est a judetului Iasi si la cca 50 de km fata de orasul Iasi.

Este o parohie formata din 120 de familii care se ocupa in principal cu agricultura, cresterea animalelor si lucrari de constructie. Biserica parohiei are ca si ocrotitori pe sfiintii Arhangheli Mihail si Gavriil si este situata in cel mai inalt si vizibil loc din sat. Istoria acestei biserici este una foarte interesanta, deoarece contructia din lemn conform hrisovului gasit in piciorul sfintei mese a fot initial biserica schitului Rotaria aflat in apropierea satului, schit desfiintat in jurul anilor 1945- 1950.  Dat fiind faptul ca Rotaria apartinea episcopiei Romanului oamenii din sat au mers la episcopul Teofil pentru a obtine mutarea piesa cu piesa a bisericii schitului datorita faptului ca in vechiul amplasament dupa plecarea calugarilor biserica a fost pradata de catre hoti iar in sat nu exista o biserica. A fost asadar mutata si sfintita in anul 1952 pe data de 19 octombrie. Actualmente parohia este pastorita de catre parintele Nimerincu Marian Viorel care o suplineste din anul 2007, si care a refacut biserica in proportie de 80%, desfasurand lucrari de consolidare, pictura, schibarea acoperisului, si inzestrare cu obiecte necesare unei bune slujiri. Biserica a fost resfintita in anul 2011 pe data de 2 iulie de catre I. P. S. Teofan Mitropolitul Moldovei si Bucovinei.